Osteopatija za konje:

Preventiva je bolje kot kurativa!

 

Ne glede na to, ali je vaš konj rekreacijski spremljevalec ali športni partner, je ključno, da ohranimo njegovo telo brez bolečin, gibljivo in svobodno od kompenzatornih vzorcev za dolgoročno dobro počutje. Konji, kot pravi mojstri kompenzacije, ne pokažejo težav vedno takoj, temveč se simptomi pogosto razkrijejo šele čez čas.  Posebnost terapije pri nas je, da združujemo osteopatijo tudi z drugimi manualnimi terapijami in fizioterapijo in s tem omogočamo še bolj celovito "zdravljenje". 

 

Pomagamo lahko pri :

1.Odpravljanju bolečin 

2.Izboljševanje gibljivosti

3. Podpora pri okrevanju

4. Preventiva

5. Doseganju boljših rezultatov pri treningih

6. Velikokrat smo lahko pomoč tudi pri poškodbah (tukaj obvezno z sodelovanjem veterinarja)

 

Rešitev? Osteopatija!   

Kaj je osteopatija?

Osteopatija za konje je manualna terapija ki ne uporablja zdravil, in si prizadeva izboljšati gibljivost in delovanje konjskega okostja, mišic, vezi, sklepov in organov. Tehnike konjske osteopatije izhajajo iz osteopatskih tehnik, ki se uporabljajo pri humani osteopatiji, ki služi kot osnova. Osteopatija za konje je posebej prilagojena potrebam konjskega telesa. 

Osteopatske terapije v kombinaciji z dobrim razumevanjem kompleksnosti telesa -  mišic, sklepov arterij in živcev, ki  morajo za pravilno delovanje imeti prost pretok, da omogočajo dostop prehrane in kisika do tkiv- omogočajo vzpostavitev homeostaze v telesu. Gre za holistični pristop, ki vključuje razumevanje težave in njenih vzrokov ter odpravljanja le teh.  

Osteopatija odpravlja blokade in težave v telesu z mobilizacijo in manipulacijo  sklepov in tkiv kar vrača telo v fiziološko stanje in omogoča pravilno delovanje živčnega in krvnega sistema, to pa omogoča telesu, da se samo regulira in ohranja.  V takem stanju telo postane tudi bolj odporno na bolezni in infekcije. 

Osteopatija gleda na telo kot celoto. V osteopatiji poznamo več področji, ki vključujejo parietalno osteopatijo, visceralno osteopatijo in craniosacralno osteopatijo.

1. Cranialna osteopatija je oblika osteopatije, pri kateri se uporablja nežno manipuliranje glave in hrbtenice, da se uskladijo sile, ki delujejo v našem telesu.

2. Visceralna osteopatija je veja osteopatije, ki si obravnava gibljivost visceralnih organov v njihovem naravnem položaju, da omogoči boljše delovanje celotnega sistema.

3. Parietalna osteopatija obravnava predvsem biomehaniko sklepov, mišic, vezi ter obtočil in limfnega sistema. Organ ne more biti zdrav brez harmoničnih telesnih tekočin.

Z osteopatojo želimo vzpodbuditi gibanje med  gibljivimi deli telesa vključno z organi, fascijami, vezmi, ligamenti itd., da omogočimo pravilnmo delovanje živčnega sistema. 

Lezije na tkivih in fascijah lahko povzročajo ne samo travme ampak tudi stres, prehrana,  vnetja, operacije in patologije. 

Sledimo holističnemu konceptu zdravljenja in Nenehno se izobražujemo v skladu s smernicami stroke, razvijamo svoje tehnike zdravljenja in zagotavljam najboljše možno zdravljenje za vašega konja. Najpomembnejši cilj vsakega lastnika je, da ohranja zdravje in svobodno, harmonično gibanje svojega konja. 

Kdaj je osteopatija smiselna?

Osteopat vam lahko pomaga če: ima konj BOLEČINE, če imate TEŽAVE PRI JAHANJU IN SPODREZOVANJU ali KOVANJU, če je konj imel TRAVMO, ali ima VEDENJSKE MOTNJE! Priporočljivo je večkrat letna vzdrževalna terapija. Kdaj je osteopatija smiselna:

 

1.Izboljšana Gibljivost in odpravljanje bolečin ter težav pri treningu:

 Osteopatija pomaga odpraviti omejitve gibljivosti, kar omogoča konjem bolj udobno gibanje. Pomagamo lahko pri bolečinah:

  • V hrbtu, vratu, plečkah medenici in zadnjih nogah- naj bo to v sklepih ali mišicah - izboljševanje in popravljanje drže 
  • Problemi, ki se lahko pojavijo pri kovanju in spodrezovanju zaradi zmanjšane gibljivost nog, tresenja in cukanja nog

 

2.Preprečevanje Poškodb (preventiva):

Redni osteopatski pregledi in terapije lahko pomagajo preprečiti poškodbe in nastanek kompenzacijskih mehanizmov saj identificirajo in odpravljajo območja tveganja. PREVENTIVA je bolje kot KURATIVA!

 

3.Podpora Pri Okrevanju:

Osteopatija lahko igra ključno vlogo pri procesu okrevanja po poškodbah, šepanju, padcih , zdrsih ali kirurških posegih, kastracijah, porodu pospešuje celjenje in zmanjšuje neugodje.

 

4.Boljša efektivnost:

Z bolj uravnoteženim telesom in brez bolečin konji lahko bolje izvajajo in se odzivajo na treninge in naloge. Odpravljamo lahko težave ki se pojavijo med jahanjem ali treningom:

  •  če se konj ne krivi enakomerno v obe strani ali se upira previjanju vratu in trupa,  težave pri stopanju pod težišče in nošenje teže na zadnjih nogah, težave pri galopiranju, težave pri menjavah v galopu, težave pri zbiranju (collection), odstopanju, spotikanje, headshaking, težave pri fleksiji hrbta in še mnoge druge težave.

 

5.Dolgoročno Dobro Počutje:

S celostnim pristopom k zdravljenju se zagotavlja dolgoročno dobro počutje in kakovost življenja za konje, lahko pa pomagamo tudi pri vedenjskih vzorcih:

  •  težave pri sedlanju (grizenje ali drugo upiranje pri sedlanju), občutljivost pri krtačenju in na dotik: ušes, glave, trebuha; živčnost, občutljive kobile itd.

 

Da s terapijo dosežemo najboljše možne rezultate, je potrebno tudi sodelovanje z ostalimi strokovnjaki za konje (veterinarji, kovači, sedlarji in zobozdravniki za konje). Pri nas imamo ekipo ki sodeluje, da zagotovimo kvalitetno zdravljenje. Seveda pa se z veseljem dogovorimo tudi z vašimi strokovnjaki da vam omogočamo celovito oskrbo konja kar pelje v dolgoročne rešitve težav.

 Osteopatija ne nadomešča veterinarskega zdravljenja, zato je pomembno, da se po potrebi posvetuje z veterinarjem.

Kako poteka terapija?

Ob prihodu si konja ogledamo prvo v gibanju in nato še v mirovanju. Ogledamo si konja podrobneje in ugotavljamo kje ima težave in kaj so možni vzroki. Nato se posvetujemo se z lastnikom kje so težave, oz spremembe ki jih opažajo. Nato konja od glave do repa pretipamo in vse podatke zapišemo. Šele nato začnemo z terapijo. Terapija se od konja do konja razlikuje glede na potrebe in težave.

Nekateri učinki terapije se poznajo takoj, se pa konjevo telo  vzpostavlja lahko še do 3 mesece po terapije, to pa je povsem odvisno od konja do konja. V tem času se lahko pokažejo še nekateri drugi problemi, ki so bili prej zaradi kompenzacijskih vzorcev prekriti zato je včasih potrebna dodatna terapija.  Po terapiji je priporočljivo, da ima konju vsaj tri dni pavze v tem času naj se čim več giba na roki (sprehod) , lonži (na velikem krogu) ali v izpustu. 

Vsako terapijo prilagodim posameznemu konju in oblikujem individualni načrt treninga. Z osteopatskimi in drugimi tehnikami se trudimo vrniti konjevo telo v ravnovesje. V primerih, ko to ni dovolj, uporabljamo tudi  kineziotaping in akupunktura ter druge manualne tehnike. 

Osredotočamo se na preventivne ukrepe za zmanjšanje tveganja za poškodbe in nelagodje. S strokovnim nasvetom vam lahko pomagamo prilagoditi opremo, da se izognemo prekomernemu pritisku ali nepravilnemu obremenjevanju konja.

 

Sneberska Cesta 127a
1260 Ljubljana

040-133-539